Audio/Video installations in educational and commercial settings often require in-wall rated cable. Our CMG-rated line was specifically engineered to meet this requirement while overcoming common challenges faced by installers in these environments. Low-Profile connectors (1.25 in total depth) save valuable space in the gang box, while the rounded shape accommodates smaller monitor mounts so that the cable can be easily hidden from view.
Specifically designed to support RS-232/Serial communications, this cable is fully shielded to prevent unwanted EMI/RFI interference. The fully molded cable design delivers excellent strain relief, while connector thumbscrews provide a quick and easy connection every time. All lines are wired straight through.
- Data transfer cable allows easy device connection and supports quick, accurate data transmission for efficient and dependable performance
- Offers Serial connector setup for dependable data connections, enabling efficient compatibility with various device types
- Molded feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- Fully compatible with monitors, offering reliable integration for consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 8" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.63 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Configuration | Straight-through |
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | Serial |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



