The USB-C to C 3.1 (Gen 1) Male to Female Extension Cable is perfect for extending a USB-C connection on a USB-C equipped laptop, smartphone, or tablet. The extension cable supports fast charging and data transfer speeds up to 5 Gbps.
The USB-C connector has a symmetrical design which is identical on both sides, so no more worrying about whether it's upside-down or right-side-up. It will plug in the first time, every time-while preventing damage to the connector port from frequent plugging and unplugging. Supports all 'Alt' mode features outputting full DisplayPort, including multi-streaming.
- 3' / 3 Foot / 3 Feet
- C2G Lifetime Warranty
- Compatible with USBC and Thunderbolt 3 (TB3) ports
- 3A charging output
- Extends the distance of a USB-C connection
- Designed to support USB 3.2 Gen 1 (5Gbps)
- 3 ft USB-C Male to USB-C Female Extension Cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 5" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.54 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | USB-C |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 Type C - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.1 Type C - Female |
| Contact Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



