This OM3 Duplex Multimode Fiber Optic Cable is ideal for connecting 10GBase-SR, 10GBase-LRM, SFP+ and QSFP+ tranceivers for 10 gigabit network connections. This cable provides backward compatibility with existing 50/125 equipment and the performance headroom required to support LED and VCSEL laser light sources, and 10 gigabit ethernet applications.
- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 6" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type on First End | SC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x SC Network - Male |
| Connector Type on Second End | SC Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







