Smaller, Faster, Better, AI Ready
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifes pan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
ASUS NUC 14 Pro+ | Style Meets Unparalleled Performance
ASUS NUC 14 Pro+ is where style meets unparalleled performance. By harnessing the prowess of the Intel® Core™ Ultra processors to locally run generative AI workloads, the ASUS NUC 14 Pro+ offers superior performance that bests all other competitive mini-PCs.
Harness the prowess of the Intel® Core™ Ultra processors
? Configured and tuned for optimal performance, ASUS NUC 14 Pro comes equipped with the latest Intel®Core™ Ultra processors, Intel®Arc™ GPUs, and Intel®AI Boost, Intel's newest NPU, to meet all compute needs.
ASUS NUC 14 Pro+ features an eye-catching 5x4-inch premium anodized aluminum chassis with a dynamic cooling system that is whisper quiet. Its toolless chassis access allows channel customers and system integrators to reduce their integration time and costs.
- Intel Core Ultra 7 integrates Intel Arc graphics and 13 TOPS NPU, ideal for AI-enhanced rendering, modeling, and edge computing in barebone systems
- Barebone System is compact, stylish, space-efficient, and portable, ideal for daily office and home use
- Windows 11 OS support offers a dependable, user-friendly interface for easy app usage and maximum productivity
- NVMe interface delivers fast data transfer and higher throughput, ensuring smooth performance for demanding workloads
- Mini PC form factor simplifies usage and boosts efficiency, making setup and operation more convenient
- 14th Gen processor generation offers more threads and higher clocks for faster, optimized system performance
- Provides 5 USB ports for responsive and expanded device connections without interruptions
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology offers reliable wired connectivity for seamless communication and network stability
- Bluetooth ensures stable wireless connections by minimizing interference from other devices for uninterrupted perfor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155H |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

















