Flexible Ultracompact Mini PC for Business and Industrial Use
ASUS ExpertCenter PN64-E1 is no lightweight when it comes to performance, boasting the latest 13th Gen Intel® Core™ CPU with Intel® Iris® Xe graphics. It can be specified in a variety of multi-storage combinations, including an ultrafast PCIe® Gen 4 SSD for rapid boot-up and app load times.
Powerful Performance for Daily Multitasking
The latest 13th Gen Intel® CoreTM processors deliver outstanding computing performance, enabling PN64-E1 to tackle intensive business tasks with ease.
Stunning Graphics
ASUS ExpertCenter PN64-E1 features class-leading graphics performance, powered by Intel® Iris® Xe Graphics.
- Powerful processor: 13th gen Intel® Core™ mobile processor with Intel® Iris Xe Graphics
- Next generation technology: Two Thunderbolt™ 4 ports and dual channel DDR5 memory
- Multi-storage design: Support up to two PCIe Gen4 M.2 SSD and one 2.5" drive
- Convenient connectivity: Up to Seven USB ports, including two Type-C Thunderbolt™ 4 ports
- 4K resolution & quad display support: Quad display located in the rear I/O panel including dual HDMI
- Crystal-clear Communication: Features Two-Way AI Noise Cancelation to provide crystal-clear online voice communication
- Reliability: MIL-STD-810H standard & extensive 24/7 tested to ensure long-term dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-13500H |
| Processor Generation | 13th Gen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I226V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |











