Cloud gaming soars to new heights
ASUS Chromebook Vibe CX34 Flip pairs incredibly realistic visuals and exceptional performance to deliver unmatched cloud gaming experiences and nonstop productivity on the go. This remarkable device features an immersive 16:10, 144 Hz WUXGA display, an anti-ghosting keyboard with four-zone RGB lighting, and ultrafast WiFi 6E technology. ASUS Chromebook Vibe CX34 Flip has a durable chassis and a distinctive look that includes exclusive orange-accented WASD keycaps that add flair. Get the most out of the new cloud gaming and work-from-home era with ASUS Chromebook Vibe CX34 Flip ? use it to access over 1000 games through cloud gaming platforms like NVIDIA GeForce NOW and Xbox Cloud Gaming.
- The Intel Core i5 1.30 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 10 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With ChromeOS, boot up in seconds and stay productive with a lightweight, secure OS optimized for cloud-first workflows and fast performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1235U |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Screen Mode | WUXGA |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |































