The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 is an excellent study companion for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning - anywhere. Its 180° lay-flat design, coupled with an 11-inch display incorporating T�V-certified technology3, enhances the visual experience while emphasizing eye protection. The series boasts up to 19 hours of battery life4 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
All-round rubber bumper
ASUS Chromebook CZ11 is built to shrug off everyday knocks, bumps, drops and spills5. So, whether it's dropped from a classroom desk or the dining table, its tough rubber bumper helps ensure it keeps on going.
180° lay-flat design
The versatile and robust 180° hinge makes group discussion and sharing easier, as it allows a fully-flat position.
ASUS Antimicrobial Guard
ASUS Antimicrobial Guard6 inhibits the growth of bacteria by over 99% over a 24-hour period, keeping the surface of the keyboard sanitized.
- The 11.6" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With ChromeOS, boot up in seconds and stay productive with a lightweight, secure OS optimized for cloud-first workflows and fast performance
- 4 GB memory ensures smooth multitasking, enabling you to work on multiple applications simultaneously without slowing down
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A78 |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G57 MC2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 4 GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Flash Memory Type | eMMC |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Mode | HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Color Gamut | 50% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Kompanio 540 |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 9.0 |
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |



























