This Isolation Transformer supports a load capacity of 10kVA. It features a 4U rack-mount design and is rack mountable. The unit includes rack mounting brackets, user manual, installtion guide, hardwire panel and documentation CD.
- UL and CSA approved, with eco-friendly packaging and product take-back support
- Reduces inrush current and avoids UPS oversizing by placing transformer upstream
- Designed for use with APC Smart-UPS for flexible power distribution
- 10kVA step-down transformer converts high voltage (208/230/240V) input to low voltage (120/208/230/240V) output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire (2PH + G) |
| Input Receptacle Type | Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) |
| Output Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (2PH + G) |
| Input Voltage | 240 V |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Power Rating | 10000 VA |
| Maximum Line Current | 60 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Side |
| Rack Height | 4U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















