The APC step-down transformers are used to convert a higher input voltage (208V-200V) to a lower output voltage (120V-100V) which might be more fitting for certain environments or system configurations.
- 2 years repair or replace Standard warranty
- Output Connections (1) Hard Wire 3-wire (H N + G) (Battery Backup)
- Transformer for Step-down or Step-up or Isolation
- Step down transformer placed upstream of the UPS to avoid inrush current & eliminates oversize transformer
- The Step-Down Transformer converts high voltage (208 or 200 VAC) output into low voltage (120 or 100 VAC) output
- APC Step-Down Transformer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire (H+N+E) |
| Input Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (2PH + G) |
| Output Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (H+N+E) |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating | 5000 VA |
| Maximum Line Current | 26 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 2U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Lead Free | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

