This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 3kVA on-line 1U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. The SRTL comes with IEC Inlet, 3x IEC C13 and 2x IEC C19 outlets. This Smart-UPS offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery. The SRTL delivers clean power with zero transfer time for critical or sensitive devices. Ideal for servers, storage, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications.
- 3kVA/3KW on-line pure sine wave 1U rackmount UPS
- Add up to 5 external battery packs (SRTL50RMBP1U-Li) for extended runtime
- Rack/Tower convertible (rail kit included)
- Cloud-based remote power monitoring via SmartConnect Ethernet Port
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Lithium-ion battery minimizes the need to replace battery during the life time of UPS
- Graceful shutdown of physical servers, virtual machines and HCI Clusters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | British BS1363A |
| Battery Energy | 1209.6 kJ |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size | 50V |
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 3000 W |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.60 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 7.87 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Storage Relative Humidity | 95% |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission | 55 dB |













