The APC Smart-UPS RT is an online UPS with transformer and a power rating of 20kVA and output power capacity of 16000 watts. It includes multiple output connections such as NEMA 5-20R, NEMA L6-20R and NEMA L6-30R. This model is includes a lead-acid battery and is rack-mountable. It features a double conversion online topology, sine wave waveform type, and built-in bypass.
- Rackmount design fits 14U space for flexible installation
- LCD display for easy monitoring and management
- True double-conversion on-line power protection
- 20kVA power capacity for high-demand environments
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 17 |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L6-30R |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 2.50 Hour |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 105 A |
| Load Capacity (VA) | 20 kVA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.90 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.30 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 14U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | External (Optional) |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



