This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 10kVA on-line 6U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with hard wire 3-wire (2P+E) input, 2x NEMA L6-30R and 4x NEMA L6-20R outlets. The UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. It has an additional SmartSlot for optional accessory card such as Dry Contact I/O card. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
- 10kVA/10kW online double-conversion (pure sine wave output) UPS in a 6U rackmount form factor
- Ideal for protecting critical servers, storage, networking equipment, medical labs, and light industrial applications.
- Includes a Network Management Card for remote monitoring and control.
- SmartSlot allows for additional communication options.
- Extended runtime capability not currently available for this Made in America UPS.
- Includes rail kit for easy rack mounting.
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Replaceable Battery | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire (2PH + G) |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (2PH + G) |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire (2P + E) |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 10 kW |
| Load Capacity (VA) | 10000 VA |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP/Webcard |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 6U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 2.0 |
| Product Take Back Program | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |

