The APC Service Bypass Panel supports output voltage of 200V and 208V. It includes 6 NEMA L14-30R outlets. It features a 4U rack-mount design and is rack mountable.
- Designed for rack installation, saving space in data centers
- Features a bypass switch for uninterrupted maintenance
- Provides 6 L14-30R output connectors for flexible power distribution
- Supports up to 100A, ideal for large-scale applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 6 x NEMA L14-30R |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Current | 100 A |
| Load Capacity (VA) | 20 kW |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 4U |
| Mounting Preference | Lower |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















