Wide enclosure with increased cable management options for high density server and networking applications 42U height to easily roll through doorways
- Promotes proper airflow to improve cooling efficiency
- Wide enclosure with increased cable management options
- 42U height to easily roll through doorways
- Designed for faster IT installation, adds or changes
- Ideal for high density networking or computing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 36.02" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3000 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2250 lb |
| Maximum Weight Capacity | 3010 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







