Reliable IT enclosures with essential functionality and features to meet the most requirements and applications of rack-mount IT equipment in variety of IT environments. Ready for medium to high density environments. An industry standard server rack with height designed to easily fit through standard doorways.
- Adjustable mounting rails with captive hardware and rapid alignment
- Special packaging options for shipping rack with equipment pre-racked
- Pre-installed full-enclosure height rear accessory channels
- Low-profile castors and adjustable leveling feet from underneath or above
- Integrated joining hardware with multiple width enclosure alignment
- Easily fit through standard doorways
- Split rear doors
- Compact width to optimize data center space
- 42U height to easily roll through doorways
- Standard enclosure for low to medium density server and networking applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3750 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2249.99 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 14 |
| Door Material Gauge | 18 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Units Per Pallet | 1 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















