This Lenovo® 55Y3707 compatible 2GB DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 204-pin CL7 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1066 MHz speed with CL7 latency is enough to run heavy software smoothly while surfing web with dozens of tabs open
- SODIMM 2 GB of memory to refine your computer's performance
- 204-pin-pin DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 2GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 204-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL7 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 204-pin and 2 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1066 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL7 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











