This Lenovo® 4ZC7A08708-AM Compatible 16GB DDR4-2933MHz Registered ECC Dual Rank x8 1.2V 288-pin CL17 RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to stricts at one of the tier 1 facilities (Samsung®, Micron®, or Hynix®). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2933 MHz speed for smooth computer performance
- DIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Computer device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23400 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.