This Lenovo® 0B47380 compatible 4GB DDR3-1600MHz Dual Rank Unbuffered 1.35V 204-pin CL11 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- 4 GB memory smoothly executes complex apps and games
- DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 4GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 204-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL11 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 204-pin and 4 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









