This Lenovo® 0A65723 compatible 4GB DDR3-1600MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 204-pin CL11 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1600 MHz speed for smooth computer performance
- SODIMM 4 GB of memory to refine your computer's performance
- 204-pin-pin DDR3-1600/PC3-12800 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 204-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 204-pin and 4 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











