This Industry Standard TAA compliant 16GB DDR4-3200MHz Single Rank Unbuffered 1.2V 288-pin CL17 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed with CL17 latency will run them smoothly
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- 288-pin DDR4-3200/PC4-25600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL17 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

