This Industry Standard TAA compliant 4GB DDR3-1333MHz dual rank unbuffered ECC 1.5V 240-pin CL9 factory original UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1333 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL9 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- UDIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.