This Industry Standard 4GB DDR3-1066MHz dual rank registered ECC 1.5V 240-pin CL7 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung®, Micron®, or Hynix®). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1066 MHz speed with CL7 latency is enough to run heavy software smoothly while surfing web with dozens of tabs open
- DIMM 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL7 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1066 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL7 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.