This Industry Standard 32GB DDR3-1066MHz quad rank registered ECC 1.35V 240-pin CL7 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung®, Micron®, or Hynix®). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- 1066 MHz of memory speed with registered signal makes your computer great at multitasking
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 32 GB of memory will make them run in a flash
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 2 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL7 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Server device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 240-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing provides increas
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1066 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Quad-rank |
| CAS Latency | CL7 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











