This Industry Standard 16GB DDR3-1333MHz dual rank registered ECC 1.35V 240-pin CL9 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung®, Micron®, or Hynix®). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- RAM Module offers enhanced memory with maximum productivity
- Up to 1333 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- 240-pin-pin DDR3-1333/PC3-10600 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL9 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 240-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









