This Industry Standard 128GB DDR4-2933MHz quad rank load-reduced ECC 1.2V 288-pin CL17 factory original LRDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- RAM Module offers enhanced memory with maximum productivity
- Up to 2933 MHz speed with CL17 latency for playing the latest games and using heavy software
- 128 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 128GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- LRDIMM form factor with 288-pin and 128 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23400 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 128GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Quad-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

