This Industry Standard 8GB DDR4-2400MHz Single Rank Unbuffered 1.2V 260-pin CL15 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2400 MHz speed with CL15 latency for smooth computer performance
- 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- 260-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 260-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.