This Industry Standard 8GB DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 204-pin CL9 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1333 MHz memory speed with CL9 latency will run them smoothly
- 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 204-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 204-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL9 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- SODIMM form factor with 204-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 160 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













