This Industry Standard 8GB (2x4GB) DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 204-pin CL9 SODIMM kit is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1333 MHz speed with unbuffered signal and CL9 latency for playing the latest games and using heavy software
- SODIMM 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3-1333/PC3-10664 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 2 x 4GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 204-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL9 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 204-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required ap
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10664 |
| Memory Voltage | 1.80 V |
| Number of Modules | 2 x 4GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 160 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













