This Industry Standard 4GB DDR3L-1600MHz Dual Rank TAA Ccmpliant Unbuffered 1.35V 240-pin CL11 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- UDIMM 4 GB memory smoothly executes complex apps and games
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 4GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL11 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- UDIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced r
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.