This Industry Standard 32GB DDR5-4400MHz Dual Rank Unbuffered 1.1V 288-pin CL40 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 4400 MHz speed with CL40 latency for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 32 GB of memory will make them run in a flash
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 1 x 32GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL40 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4400 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4400/PC5-35200 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

