This Industry Standard 32GB DDR4-2666MHz Dual Rank Unbuffered Non Ecc 1.2V 288-pin CL17 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2666 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 32 GB of memory will make them run in a flash
- 260-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 32 GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL17 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- SODIMM form factor with 260-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 32 GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

