This Industry Standard 2GB DDR2-800MHz Dual Rank Unbuffered 1.8V 240-pin CL5 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- 800 MHz of memory speed with unbuffered signal makes your computer great at multitasking
- DIMM 2 GB memory smoothly executes complex apps and games
- DDR2-800/PC2-6400 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 2GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL5 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 240-pin and 2 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed | 800 MHz |
| Memory Standard | DDR2-800/PC2-6400 |
| Memory Voltage | 1.80 V |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL5 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 750 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







