This Industry Standard 2GB DDR2-667MHz Dual Rank Unbuffered 1.8V 240-pin CL5 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- 667 MHz of memory speed with unbuffered signal and CL5 latency makes your computer great at multitasking
- 2 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR2-667/PC2-5300 operates at up to 400 MHz data bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 2GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL5 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 240-pin and 2 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module perf
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed | 667 MHz |
| Memory Standard | DDR2-667/PC2-5300 |
| Memory Voltage | 1.80 V |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL5 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











