This is an Arista Networks AOC-D-D-400G-7M compatible 400GBase-AOC QSFP-DD to QSFP-DD active optical cable that operates over active fiber with a maximum reach of 7m. At a wavelength of 850nm, it has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This active optical cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
- Offers a reliable network connectivity
- Features QSFP-DD cable type for your convenience and desired usability
- AOC Technology feature for better reliability and ensure maximum productivity
- Fully compatible with network devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 3" |
| Shipping Width | 14" |
| Shipping Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 400 Gbit/s |
| Maximum Distance | 22.97 ft |
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Fiber |
| Cable Length | 23 ft |
| Cable Type | QSFP-DD |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | QSFP-DD Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP-DD Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | QSFP-DD Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |















