INTEL® XEON® PROCESSORS
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon Icosa-core (20 Core) 2.60 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Icosa-core (20 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 37.50 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.60 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 40 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 37.50 MB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 168.8°F (76°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

