- The Socket LGA-4677 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon Tetracosa-core (24 Core) 2.50 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Tetracosa-core (24 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 45 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.50 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 45 MB |
| Thermal Design Power | 270 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 206.6°F (97°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

