Elevate your business experience with the sleek and ultraportable Modern 13 F1M. Its ultra thin and light design is featured with up to an Intel® Core™ 7 processor. With a long-lasting battery and a full complement of I/O ports, whether you are in the office, commuting or traveling, you will enjoy all-day power and productivity.
- Copilot enabled Support USB-C PD-charging Ultra-light 1.45kg, Ultra-slim 19.9mm Exclusive MSI AI Engine sense the user scenarios and adjust to the best performance mode 180° lay-flat and Flip-n-Share Design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 7 |
| Processor Model | 150U |
| Processor Generation | 15th Gen |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 8GB |
| Maximum Supported System Memo | 96 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 13.4" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | No |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







