Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 250 |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| L2 Cache | 8 MB |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 780M |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 16GB |
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen-to-body Ratio | 90% |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 300 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Battery Energy | 48 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 3-cell |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Aluminum |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Month | June |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 9.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0 |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















