- PDU improves efficiency, uptime and growth of data centers
- With monitored PDU, you can remotely monitor single-or three-phase voltage easily to ensure maximum power supply efficiency
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA 5-15P (2P3W) plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P (2P3W) |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Power Rating (VA) | 1400 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.