Bretford's CUBE Cart® is a modern charging solution with a highly secure locking system and smart charging capabilities, it also comes fully assembled. This mobile charging cart is ideal for Chromebooks, laptops, and tablets.
High Capacity Charging Storage Cart
Our computer charging cart can charge up to 36 devices.
Smart Agile Power
The digital cycle timer rotates the charging to shelves every 10 minutes, maintaining a safe charging routine.
Pre-Wired Options Available
Save valuable time with our pre-wired solutions.
- A perfect companion for easy mobility
- Chromebook is an excellent choice to safely handle chromebook with added mobility
- Maroon color gives a classy look and complements to the decor
- Made with good quality Steel
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Bretford Manufacturing |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 17.3" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Wheel Size | 5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Bretford Manufacturing, Inc |
| Number of Devices Supported | 16 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.