THE ESSENCE OF ELITE Experience powerful AI with the new Prestige 14 AI Studio. Its extreme performance and high portability is designed to be your best portable partner. With the latest Intel® Evo™ Edition power by up to ultra 9 processor, exclusive AI Engine, vast DDR5 memory and Wi-Fi 7 wireless to boost your productivity to maxium, you'll be ready for productivity in or out of the office.
- WiFi-7 The Fastest Wireless Experience Yet 140W PD3.1 Ultimate Charging Experience DDR5 Memory Unlock All Capacities MSI AI Engine Smarter, Faster, and More Personal 16:10 Golden Ratio Display Thunderbolt 4 for Ultimate Connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155H |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| NPU Performance | 11 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4060 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | 2.8K |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | MSI |
| Release Year | 2024 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































