Axiom networking offers a full line of DRAM, Flash cards, Flash SIMMs, and mini-Flash for Cisco servers, switches, and other hardware applications.
Axiom networking hardware provides the highest quality and reliable solutions for Cisco systems. Each system and application specific product is 100% guaranteed compatible and is backed by Axiom's unsurpassed technical and product support. Axiom products will not void your SMARTnet or system warranty. Our DRAM and SIMM products are backed by a lifetime replacement warranty and all Flash has a 5-year warranty providing you the extra confidence when upgrading with Axiom.
Axiom networking protects Your IT investment.
- Free unlimited tech support - Speak to a real human being and not a computer message. Tech support is available to every one of our customers via phone or email.
- Lifetime warranty - Once you purchase an Axiom memory module, you never need to worry about failure because all Axiom memory modules come with a lifetime warranty.
- Guaranteed compatibility - Axiom guarantees that each system specific module will work with its corresponding OEM computer.
- Fully tested - All memory modules that leave our warehouse are fully tested to guarantee quality and reliability.
- Top grade chips and components - Each Axiom memory module is manufactured to meet or exceed OEM specifications.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL21 |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

